Cały kraj w strefie czerwonej od 24.10.2020

Od 24 października cała Polska znajdzie się w czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/cala-polska-w-czerwonej-strefie-kolejne-zasady-bezpieczenstwa-oraz-solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow


 

Galeria zdjęć

Strefy czerwone od 17 października:

 • województwo dolnośląskie: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki, polkowicki;
 • województwo kujawsko-pomorskie: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek;
 • województwo lubelskie: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin, Zamość;
 • województwo lubuskie: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, żarski;
 • województwo łódzkie: bełchatowski, brzeziński, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice;
 • województwo małopolskie: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów;
 • województwo mazowieckie: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce, Warszawa;
 • województwo opolskie: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki, strzelecki;
 • województwo podkarpackie: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, Przemyśl, Rzeszów;
 • województwo podlaskie: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok, Suwałki;
 • województwo pomorskie: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot;
 • województwo śląskie: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa, Ruda Śląska;
 • województwo świętokrzyskie: powiat buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Kielce;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat działdowski, iławski, nowomiejski oraz Olsztyn;
 • województwo wielkopolskie: powiat gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oaz Poznań;
 • województwo zachodniopomorskie: powiat sławieński, szczecinecki, Koszalin.

Więcej na: https://www.medexpress.pl/aktualna-mapa-powiatow-strefy-czerwone-i-zolte-nowe-zasady-od-17-pazdziernika-czego-i-gdzie-nam-nie-wolno/78574

Galeria zdjęć

 

 

 

Od soboty 10.10.2020 cały kraj zostanie objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej.

Więcej na

https://www.gov.pl/web/koronawirus/

https://www.premier.gov.pl/

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

 

 


 

 

 


 

Galeria zdjęć

https://www.gov.pl/web/zdrowie/zasady-zlecania-testow-na-koronawirusa

Jak ma powstępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafią dziś do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce. 

Sześć schematów, które, publikujemy, opisują różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Prezentowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i na innych poziomach opieki.  

Schematy dotyczą sytuacji, gdy pacjent jest samodzielny i niesamodzielny oraz gdy ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku lub gdy nie wystąpią wszystkie te objawy naraz, ale ma infekcję. 

Pacjent jest samodzielny i ma objawy

Jak wygląda zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ dla pacjenta samodzielnego, który ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku? 

Pacjent kontaktuje się z POZ, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.  

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe, tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby:  

 • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza 
 • kaszel 
 • duszność 
 • utrata węchu lub smaku. 

Jeśli pacjent ma takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego).  

Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.  

Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na stronie: https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran 

Jeśli pacjent uda się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.  Test jest bezpłatny. 

Pobrana próbka trafia do analizy do  laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu  Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.  

Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lubobserwacyjno-zakaźnego. Lekarz POZ przekazuje także informację do szpitala z oddziałem zakaźnym o fakcie skierowania pacjenta z potwierdzonym COVID-19.  

W szpitalu podejmowane są decyzje o: 

 1. przyjęciu do szpitala 
 2. rozpoczęciu izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych) 
 3. rozpoczęciu izolacji domowej.  

Lekarz szpitala wprowadza informację o izolacji domowej do systemu gabinet.gov.pl (taka usługa będzie dostępna od 1 października 2020 r.), natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium – do rejestru COVID-19.  Jeśli nie ma możliwości wpisania danych do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wprowadza ją do systemu EWP. 

Pacjent nie jest samodzielny, co wtedy?

Nieco inaczej wygląda zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ u pacjenta niesamodzielnego, który spełnia kryteria zlecenia testu podczas teleporady, czyli ma takie objawy: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku. 

Gdy pacjent samodzielnie nie może udać się do drive thru, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła do pacjenta karetkę „wymazówkę”.  

Później lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.  

Informacja o wyniku testu jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.  

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje lekarza POZ o wyniku badania. Lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego. Tam zapada decyzja o: 

 1. przyjęciu do szpitala 
 2. rozpoczęciu izolacji w izolatorium 
 3. rozpoczęciu izolacji domowej.  

Zlecenie testu dla pacjenta samodzielnego, który nie ma pełnych objawów

Gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. 

Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ.  

Jeśli lekarz POZ stwierdzi objawy kwalifikujące do zlecenia badania w kierunku SARS-COV-2,  zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o drive thru, w których można wykonać badanie.  

Podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2. 

Co dzieje się, gdy pacjent dowie się w domu, że ma pozytywny wynik testu

Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i kieruje go do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.  

Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu (w maseczce, unikając kontaktu z innymi osobami). Pacjent udaje się do wyznaczonego przez szpital punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie niezwłocznie przekazuje informacje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2.  

Personel medyczny szpitala kieruje pacjenta do odseparowanego miejsca, w którym pacjent czeka na badanie lekarskie. Lekarz decyduje o przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację. W przypadku skierowania na izolację lekarz decyduje o formie izolacji (izolacja domowa lub w izolatorium).  

Jeśli pacjent zostanie skierowany do izolatorium, pozostaje pod opieką lekarza szpitala.  

Pacjent, który został skierowany do odbycia izolacji domowej,  pozostaje pod opieką lekarza POZ. Lekarz POZ dzwoni wówczas do pacjenta w 8-10 dobie, aby uzyskać informacje o stanie jego zdrowia. Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy, zostaje automatycznie zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu.  

 Gdy u pacjenta wystąpiły objawy, które w ocenie lekarza kwalifikują go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady.  

Gdyby wystąpiły objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i koniecznie poinformować dyspozytora medycznego o tym, że chory przebywa w izolacji domowej. 

Ważne zasady związane ze zlecaniem badań przez lekarzy POZ

 • W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych. 
 • Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku.  
 • Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o pacjencie z potwierdzonym COVID-19, który zostanie przekazany lub przyjedzie własnym transportem do szpitala. 

 

BEZPIECZNA SZKOŁA

Materiały: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny

Galeria zdjęć

https://www.gov.pl/web/zdrowie/jesienna-strategia-walki-z-epidemia-koronawirusa

 

Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – to tylko niektóre założenia strategii walki z koronawirusem na jesień. 

Minister zdrowia dr Adam Niedzielski przedstawił w czwartek plan walki z epidemią koronawirusa na jesień. W konferencji prasowej wzięli udział także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. 

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że czeka nas trudny okres z powodu wielu infekcji, które pojawią się w okresie jesiennym i będą występowały razem z koronawirusem.  

– Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju – podkreślił szef resortu zdrowia Niedzielski. – Teraz zmieniamy charakter naszego działania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym, na rzecz środków dedykowanych do regionów. Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru pandemii. Składa się z czterech obszarów – dodał. 

Strategia zakłada duże zmiany związane z wykonywaniem testów w kierunku SARS-COV-2.  

Testowanie 

Główne cele w tym obszarze to skoncentrowanie testowania na pacjentach, którzy mają objawy oraz ochrona grup ryzyka. 

– Będziemy chcieli przede wszystkim testować tych pacjentów, którzy pokazują standardowe objawy, czyli gorączka, duszność, kaszel – powiedział minister Niedzielski. 

Wskazano cztery grupy obciążone szczególnym ryzykiem, które będą testowane, mimo braku objawów:  

 • przed pobytem w sanatorium, 
 • skierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego, 
 • skierowani do hospicjum, 
 • umieszczeni (decyzją administracyjną) w domu pomocy społecznej. 

Minister podał, że strategia zakłada, że do systemu testowania zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Niedzielski podkreślał, że jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. Natomiast, jeżeli będzie pozytywny, to taki pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.  

Minister przypomniał, że nadal fundamentalne w walce z koronawirusem są działania prewencyjne. – Dezynfekcja, dystans i maseczki pozostają bardzo ważnymi elementami walki z pandemią – zaznaczył. – Bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy brali odpowiedzialność za poziom zachorowań, jaki mamy w kraju – powiedział minister, akcentując potrzebę przestrzegania obostrzeń. 

Trzy poziomy zabezpieczenia   

Powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

– Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy – powiedział wiceminister Kraska. 

Wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć: 

 • Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu  
 • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu  
 • SPZOZ Puławy w Puławach 
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie 
 • Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie  
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu 
 • SPZOZ MSWiA w Białymstoku 
 • Megrez sp. z o.o. w Tychach 
 • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu 

Wiceminister podkreślał, że do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc. 

W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.  

Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali. – Takich szpitali, które są w sieci jest w Polsce ponad 600, więc myślę, że tych łóżek będzie wystarczająca liczba – powiedział.  

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że obecnie funkcjonuje 21 izolatoriów posiadających 2025 miejsc dla pacjentów z COVID. Jest także ok. 200 zespołów wymazowych, w których pobiera dziennie średnio ok. 4400 wymazów.  

Obecnie działa również 148 karetek wykorzystywanych do transportu pacjentów z COVID19.  

Strategia zakłada także rozszerzenie sieci punktów pobrań. Zwiększy się dostępność do punktów m.in. przez zwiększenie liczby godzin, w których działają. 

 

Strategia walki z pandemią COVID-19 na jesień 2020

 Pobierz

 

 


 

 

Ryzykowne sytuacje zakażenia SARS-CoV-2 w zależności od rodzaju kontaktu

Na podstawie Komunikatu 4 – Zalecenia dla pediatrów i lekarzy rodzinnych w lecznictwie otwartym, zmniejszające ryzyko transmisji  SARS-CoV-2 z dnia 20.08.2020

Polskie Towarzystwo Pediatryczne

https://ptp.edu.pl/covid-19/362-zalecenia-dla-pediatrow-i-lekarzy-rodzinnych-w-lecznictwie-otwartym-zmniejszajace-ryzyko-transmisji-sars-cov-2

 


 

Galeria zdjęć

Zasady odbywania kwarantanny i izolacji obowiązujące od 2 września 2020 r.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/zasady-odbywania-kwarantanny-i-izolacji-obowiazujace-od-2-wrzesnia-2020-r

I. Kwarantanna

1. Jest nakładana na osoby które miały styczność ze źródłem zakażenia (np. kontakt z osobą zakażoną). Kwarantannie podlegają również osoby, która wróciła z zagranicy i przekroczyły granicę zewnętrzną UE.

2. Kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia albo 10 dni po dniu przekroczenia granicy (w tym przypadku kwarantannę odbywa się z osobami zamieszkującymi wspólnie).

3. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

4. W przypadku osoby, która uzyskała ujemny wynik testu na koronawirusa, wykonanego przed 2 września, albo osoby, której obowiązkowa kwarantanna trwała już co najmniej 10 dni, kwarantanna trwa nie dłużej niż do 3 września 2020 r.

5. Gdzie odbywasz kwarantannę:

Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania, a jeżeli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować Cię do wyznaczonego ośrodka.

UWAGA! W trakcie kwarantanny nie możesz zmienić miejsca pobytu.

6. Jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może Cię wcześniej zwolnić z kwarantanny. Jeśli się gorzej poczujesz, powinieneś zgłosić się do lekarza.

Skorzystaj z formularza teleporady.

7. Co grozi za złamanie kwarantanny

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci grzywna do 30 tys. zł.

Przestrzegaj następujących zasad:

•     Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.

•     jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowuj odstęp min. 1,5 m.

•     monitoruj swój stan zdrowia:

o    regularnie mierz temperaturę,

o    zwracaj uwagę na Twoje samopoczucie, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,

o    jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij teleporady medycznej.

Policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegasz kwarantanny. Współpracuj z nimi.

8. Czy dostaniesz zaświadczenie o kwarantannie

Nie dostaniesz żadnego zaświadczenia. Nie ma takiej potrzeby, bo informacje są przetwarzane elektronicznie od momentu skierowania Cię na kwarantannę.

9. Aplikacja na kwarantannę

Masz obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”. Będzie ona monitorowała, czy przestrzegasz kwarantanny, ale również da Tobie m.in. możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

Dostaniesz SMS zachęcający do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji. Aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymałeś w wiadomości SMS.

II. Izolacja, w tym izolacja domowa

1. Ostateczny czas jej trwania będzie zależał od Twojego stanu zdrowia (objawów klinicznych choroby COVID-19) i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu albo w izolatorium.

2. Jeśli zostałeś skierowany do izolacji w warunkach domowych bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem wywołującego chorobę COVID-19, to w siódmej dobie otrzymasz na swój telefon wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w 8-10 dobie. Lekarz zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja. Może to załatwić za pomocą teleporady, ale może też zdecydować o konieczności wizyty domowej.

3. Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.

4. Jeśli wystąpiły objawy infekcji czas izolacja powinna kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

5. W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Dotyczyć to będzie osób, które otrzymały wcześniej pozytywny wynik testu. Wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu pracownika medycznego do pracy.

6. W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe) izolacja  może zostać przedłużona do 20 dni.

7. Jeśli się gorzej poczujesz, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Do czego masz prawo w izolatorium

Jeśli jesteś w izolatorium, masz prawo do:

 • wizyty pielęgniarskiej – nie rzadziej niż dwa razy na dobę, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych; w ramach wizyty jest dokonywana ocena stanu ogólnego i pomiar temperatury ciała osoby izolowanej oraz w razie potrzeby,
  w porozumieniu z lekarzem, zlecenie lub zmiana zleconych przez lekarza leków,
 • porady lekarskiej – w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu z izolatorium,
 • transportu do szpitala z powodu pogorszenia stanu zdrowia.

 

 


 

Strategia resortu zdrowia: Dezynfekcja, dystans, maseczki – nadal podstawą w pandemii
Katarzyna Kubicka-Żach

Ministerstwo Zdrowia wprowadza strategię przed jesiennym sezonem grypowym. Zakłada ona trzy poziomy szpitalnictwa, zmianę taktyki testowania i zachowanie działań prewencyjnych. Zwiększy się liczba punktów drive thru, gdzie będzie można pobrać wymaz do testu, mniej ma być szpitali jednoimiennych. W Sanepidzie powstanie nowy system zgłoszeń.

Podczas konferencji prasowej resort zdrowia przedstawił nową strategię walki z epidemią koronawirusa. Będą trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialnego za leczenie chorych po zarażeniu koronawirusem, nowe sposoby testowania.

Adam Niedzielski, minister zdrowia podkreślił, że zasada DDM, czyli dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek są nadal bardzo ważnym elementem utrzymania pandemii pod kontrolą.

Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru jesiennej fali etapu koronawirusa.

 

Kontrola szczególnie w sezonie grypowym.

Cele jakie chce realizować ministerstwo, to przede wszystkim utrzymanie pandemii pod kontrolą. – Szczególnie, że czeka nas nasilenie grypy w sezonie jesiennym – mówił minister. Podkreślił, że mniejsze ryzyko nakładania się objawów czy występowania grypy będzie następstwem szczepień. – Mamy gotowość do blisko 1,8 mln szczepionek – powiedział. Będzie to i tak gwarantowało wzrost wyszczepialności w stosunku do ubiegłego roku.

 

Resort zapowiedział, że pierwsze szczepionki są już w hurtowniach i będą wchodziły we wrześniu do dystrybucji. – Ważne, żeby prewencyjną postawę zachować i się szczepić – dodał minister.

Uporządkowanie komunikacji

Resort przygotował schematy komunikacji i postępowania pacjenta, m.in. co musi zrobić, kiedy ma objawy i chce zweryfikować, czy jest zakażony.

– Wszystkie schematy staramy się zgromadzić na stronie MZ w zakładce zalecenia dla personelu i kierowników podmiotów leczniczych – podkreśla Adam Niedzielski. Można tam znaleźć wszystkie zalecenia i ścieżki pacjenta, zalecenia konsultantów krajowych.

 

Zmiany dotyczące szpitali w związku z koronawirusem

Strategia składa się z czterech obszarów. Po pierwsze resort planuje zmiany organizacyjne dla zwiększenia „efektywności wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich”. Minister powiedział, że wykorzystywanie szpitali jednoimiennych w pierwszych dniach czy miesiącach pandemii było bardzo niskie. Zgodnie ze strategią w ramach sieci szpitali zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na koronawirusa.

Podstawowy poziom to szpitale powiatowe – ponad 600 w kraju, gdzie będą utworzone specjalny izolatki – zapowiedziano w tym celu finansowanie przez NFZ. Zadaniem tych szpitali nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie do leczenia. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem.

Drugi poziom – jak wyjaśniał wiceminister Waldemar Kraska – to szpitale z oddziałami internistyczno-zakaźnymi i zakaźnymi – 87 placówek, 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki internistycznej lub np. podłączenia do respiratora czy pomocy intensywnej.

Trzeci poziom to szpitale wielospecjalistyczne, w których mają być leczeni pacjenci zakażeni COVID-19, ale także będą tam m.in. oddziały internistyczne i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczne, intensywnej terapii i ortopedyczne. Będzie ich dziewięć w całym kraju – we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i Poznaniu.

Do tych placówek mają trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia, miejsc przygotowano ponad 2 tys.

Sieć punktów drive thru i nowy system zgłoszeń.

Resort zapowiedział rozbudowę sieci punktów drive thru – gdzie można przyjechać własnym samochodem na pobranie wymazu do badania, jest ich obecnie 262 – godziny pracy punktów mają być wydłużone.

Praca sanepidu ma być usprawniona poprzez uruchomienie nowego systemu zgłoszeń. Przy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma powstać system elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku – infolinia, która ma być przygotowana w ciągu miesiąca. Będzie też system monitorujący statusy zgłoszeń. Według resortu chodzi o odciążenie lokalnych inspektorów od odbierania telefonów.

Nowy kierunek strategiczny działania w systemie.

Ministerstwo Zdrowia ma w tym zakresie dwa cele – ma koncentrować testowanie na pacjentach objawowych oraz chronić specjalne grupy ryzyka. To zdaniem ministra zdrowia ” nowy kierunek strategiczny działania w systemie”. Resort chce przede wszystkim testować tych pacjentów, którzy mają podstawowe objawy wirusa, czyli gorączka, duszność, kaszel. Dotyczy to funkcjonowania laboratoriów, które przetwarzają zgłoszenia od pacjentów, którzy objawy wykazują.

Minister zaznaczył też, że sieć Sanepidu będzie prowadziła „śledztwa epidemiczne” – wyszukiwała osoby, które nie są objawowe, ale które ze względu na ryzyko zakażenia powinny być testowane.

Ochrona specjalnych grup ryzyka.

Osoby, które są obciążone szczególnym ryzykiem COVID-19 podzielono na cztery grupy, które będą testowane mimo bezobjawowości. Chodzi o redukcję ryzyka konsekwencji covidowych. Minister powiedział, że testowane będą osoby, które wybierają się do uzdrowisk, osoby, które są przyjmowane do hospicjów, Zakładów Opieki Leczniczej i DPS-ów oraz nadal medycy.

Ścieżki pacjenta w przypadku podejrzenia zarażenia.

Pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, pod opiekę lekarza rodzinnego. Ta opieka zgodnie ze strategią ma zaczynać się od teleporady. Jeżeli objawy będą się przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały czy nasilały, wtedy konieczne będzie badanie – wymaz. Jeżeli wynik będzie ujemny to pacjent zostaje w POZ, bo tam otrzyma pomoc, jeżeli będzie pozytywny – pacjent jest kierowany na tzw. ścieżkę zakaźną, która jest realizowana w sieci jednostek, które zajmują się leczeniem chorób zakaźnych.

Minister podkreślił, że rola lekarzy POZ nie obejmuje leczenia pacjentów z koronawirusem. Podczas konferencji poinformowano, że w szczycie zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych ok. 100 tys. pacjentów idzie do lekarza, więc ma to być ułatwienie dla lekarzy. Jednak każdy pacjent powinien mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Podkreślono, że lekarz i pacjent, muszą w trakcie wizyty nosić maseczki.

Izolatoria i karetki wymazowe.

Resort chce dalszego utrzymania izolatoriów – jest och obecnie 21 obiektów z ponad 2 tys. miejsc, przebywa w nich 380 osób. Planowane jest dalsze utrzymanie karetek wymazowych, których jest 148, a ma być ich więcej i mają być wzmocnione o obecność lekarza w składzie zespołu.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/strategia-ministerstwa-zdrowia-przed-jesiennym-sezonem-grypowym,50

Galeria zdjęć


Rząd ogłosił czwarty etap łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19

Szczegółowe informacje:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

OD 30 MAJA

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

OD 30 MAJA

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

Galeria zdjęć


WIRUS SARS-CoV-2

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy przeszedłeś już infekcję wywołaną
wirusem SARS-CoV-2, wykonaj badanie na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG.

           Przychodnia Centrum oferuje wykonanie testu immunochemicznego w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w klasie IgG. Badanie wykrywa specyficzne przeciwciała, których obecność może świadczyć o przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w przeszłości.

Badanie jest płatne w wysokości 50 zł.

               Test  przeznaczony jest do stosowania pomocniczo w diagnozowaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w połączeniu z obrazem klinicznym oraz wynikami innych badań laboratoryjnych.

               Wg zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do rozpoznania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 służy wykrycie materiału genetycznego wirusa w wymazie z dróg oddechowych metodą RT-PCR.  Wykazuje on najwyższą czułość między 7. a 14. dniem od kontaktu z wirusem.

               W późniejszym etapie rozwoju choroby w odpowiedzi układu immunologicznego pojawiają się specyficzne  przeciwciała, najpierw w klasie IgM a później IgG.  Wykrycie przeciwciał w klasie IgG jest możliwe po około 10 dniach od zakażenia.

               We wczesnym okresie poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2  może być jeszcze bardzo niski, dlatego wyniki w tzw. oknie serologicznym mogą być negatywne.  

               Testy immunochemiczne wykonywane  w naszym laboratorium są przeznaczone wyłącznie do wykonywania w laboratoriach analitycznych  przez wykwalifikowanych pracowników – diagnostów laboratoryjnych.

               Testy posiadają certyfikat CE-IVD.

            


           

    Jeśli chcesz wykonać badanie serologiczne na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, skontaktuj się w rejestracją Przychodni Centrum, tel. 25 633 35 55. Materiał do badania jest pobierany w punkcie pobrań. Termin wizyty w punkcie pobrań musi być poprzedzony zapisem. Pamiętaj! Na badanie zgłaszają się osoby bez objawu gorączki.

Wynik badania zalecamy skonsultować z lekarzem rodzinnym.

 

 

Galeria zdjęć


Rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19

Szczegółowe informacje:

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/rzad-oglosil-trzeci-etap-lagodzenia-obostrzen.html
https://www.gov.pl/web/koronawirus/3etap

Od 18 maja:

 •   Mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne

Zasady bezpieczeństwa w salonach urody:

  – obowiązek zasłaniania ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala,
  – używanie ręczników jednorazowych gdy jest to możliwe,
  – zapisy telefoniczne lub on-line.

 • Mogą działać restauracje, kawiarnie i bary

  Zasady bezpieczeństwa w gastronomii:

 – limit osób w lokalu 1 osoba na 4m2,
 – dezynfekcja stolika po każdym kliencie,
 – zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami,
 – noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

 • Limit pasażerów w środkach transportu publicznego wyniesie:

  – tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie),
  – lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

 • Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie:

 – maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

 •  Wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze:

  – stadionach,
  – boiskach,
  – skoczniach,
  – torach,
  – orlikach.

 • Umożliwienie organizacji zajęć w obiektach zamkniętych

 –  W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

  12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
  16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
  24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
  32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

 • Mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
   
 • W świecie kultury możliwa będzie m.in.:

 – działalność kin plenerowych, w tym samochodowych,
 – wznowienie pracy na planach filmowych,
 – wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 – wznowienie prób i ćwiczeń,
 – indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Od 25 maja:

 •  Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
 •  Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł – w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych – wiele zależy od nas – podkreślił.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom za dotychczasowe starania i przestawienie się na nauczanie zdalne. Omówił też łagodzenie kolejnych obostrzeń w edukacji. 18 maja będzie możliwe odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Możliwy będzie też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych.

Galeria zdjęć


TELEPORADY PSYCHOLOGICZNE

W okresie pandemii koronawirusa

Pacjenci zadeklarowani do lekarza rodzinnego

w Przychodni Centrum,

mogą korzystać z bezpłatnych porada psychologicznych.

Wiemy, że w tym czasie wiele osób odczuwa napięcie emocjonalne związane z trudnościami w adaptacji do nowych okoliczności związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wszystkie osoby potrzebujące rozmowy zachęcamy do kontaktu.

Galeria zdjęć


Częściowe znoszenie ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19

Szczegółowe informacje:
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-w-ramach-nowej-rzeczywistosci-gospodarczej-proponujemy-dzisiaj-nowe.html
https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
 • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

 • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

 • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!

Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
 • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie salonów masażu i solariów
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

Jednakże zachęcamy do pozostania w domu.

Galeria zdjęć


 

 

Zadbajmy szczególnie o seniorów.

Pamiętaj – korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus

Galeria zdjęć

 


Jesteś na kwarantannie?

Sprawdź, jakie obowiązują zasady.⇒

Możesz też pobrać aplikację pn. Kwarantanna domowa, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Regulamin i politykę prywatności aplikacji Kwarantanna domowa znajdziesz w sekcji „Materiały”.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

 

Link do strony zawierającej szczegółowe informacje o aplikacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

 


 

Galeria zdjęć


 

 

 

Miałeś styczność z osobą zakażoną koronawirusem?

Zachowaj spokój!

Dowiedz się co robić – informacje na plakacie.

 


 

Galeria zdjęć


 

 

Przypominamy,

jeśli wróciłeś z zagranicy obowiązuje Ciebie 14-dniowa kwarantanna.

Szczegóły na plakacie.

Pamiętaj – korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus

 


 

Galeria zdjęć


 

 

Przypominamy, że od czwartku 16 kwietnia 2020
rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa.

Na czym polega? Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.

Jednak już dziś wiele osób nosi maseczkę. Sprawdź jak robić to prawidłowo.

 


 

Galeria zdjęć

Zdjęcie Centrum Medyczno-Diagnostyczne

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

WAŻNE!

PRZEDSTAWIAMY UCHWAŁĘ ZARZĄDU CENTRUM MEDYCZNO-DIAGNOSTYCZNEGO SP. Z O. O. W SIEDLCACH Z DNIA 6 MARCA 2020 ROKU

W SPRAWIE WYTYCZNYCH DOTYCZĄCYCH ZAPOBIEGANIA, PRZECIWDZIAŁANIA I ZWALCZANIA COVID-19 (KORONAWIRUSA)
W PLACÓWKACH CENTRUM

(dokument zawiera 4 strony)

Galeria zdjęć

 

WAŻNE INFORMACJE

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu gdzie występuje

KORONAWIRUS

i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak:

GORĄCZKA, KASZEL, DUSZNOŚĆ, PROBLEMY Z ODDYCHANIEM,

to bezzwłocznie powiadom telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

w przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod numer alarmowy 112

lub zgłoś się bezpośrednio do najbliższego oddziału zakaźnego.

Szczegóły na plakatach obok.

 

INFOLINIA NFZ W SPRAWIE KORONAWIRUSA – 800 190 590

Galeria zdjęć

Zdjęcie Centrum Medyczno-Diagnostyczne