E-recepta coraz powszechniejsza. Teraz dostępna w portalu mObywatel.

Jak pokazało ostatnie 12 miesięcy, wprowadzanie elektronicznej recepty do polskiej służby zdrowia okazało się ogromnym sukcesem. Ponad rok temu, 25 maja 2018 r. w Siedlcach minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wziął udział w konferencji inaugurującej pilotaż e-recepty. Wówczas prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu wystawiono pierwszą w Polsce e-receptę.

Dziś wracamy do Siedlec, do Centrum Medyczno-Diagnostycznego, czyli do miejsca, w którym e-recepta stawiała swoje pierwsze kroki. 16 września br., w tutejszej przychodni odbył się briefing prasowy „E-recepta coraz powszechniejsza. Teraz dostępna w portalu mObywatel”.

Dzisiejszy briefing – z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego oraz wiceministra zdrowia Waldemara Kraski – jest podsumowaniem tego, co udało się osiągnąć nie tylko dzięki e-recepcie, ale i całemu pakietowi zmian dotyczącemu e-zdrowia.

Minął ponad rok od rozpoczęcia pilotażu. Obecnie mamy wystawionych ponad 8 milionów e-recept, a ich liczba rośnie w zawrotnym tempie – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński – Każdego dnia do systemu e-zdrowie podłączają się kolejne jednostki i kolejni lekarze, którzy testują możliwość wystawiania recept w formie elektronicznej.

Prawie 19 tys. lekarzy z blisko 4 000 placówek leczniczych z 493 miast wystawia już e-recepty. Od początku roku w każdej aptece w Polsce realizujemy elektroniczną receptę.

Korzyści dla pacjentów…

Nowa forma wystawiania i realizowania recept przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej – bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę.

Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski przypomniał, że aby aktywować IKP wystarczy posiadać Profil Zaufany (PZ). – Obecnie z Profilu Zaufanego korzysta już ponad 4,2 miliona Polaków. Liczymy na to, że dzięki nowym przepisom – które weszły w życie kilka dni temu – ta liczba jeszcze się powiększy – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji. – Profil Zaufany jest także niezbędny do uruchomienia aplikacji mObywatel, w której znajdziemy swoje e-recepty – dodał minister Marek Zagórski.

Aplikacja mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest niejako naszym cyfrowym portfelem z dokumentami. Aplikacja ma umocowanie prawne. Można z niej skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem. Dzięki mObywatelowi w telefonie komórkowym mamy dostęp nie tylko do wszystkich danych z dowodu osobistego, ale i m.in. do. e-recept.

Co zrobić, aby Twoje e-recepty znalazły się w aplikacji?

Krok 1: Ściągnij aplikację na swój telefon. Aby ją uruchomić potrzebujesz Profilu Zaufanego.

Krok 2: Po uruchomieniu aplikacji wybierz moduł e-recepta. Gotowe!

Więcej o aplikacji mObywatel znajdziecie pod tym linkiem.

… i lekarzy…

Wystawianie elektronicznych recepty pozwala oszczędzić lekarzowi nawet 30 minut dziennie, dzięki czemu może on więcej czasu poświęcić pacjentowi. Dostęp do historii przepisanych leków pozwala lepiej skoordynować proces leczenia. Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności wskutek zmniejszenia liczby pomyłek, podniesienia bezpieczeństwa pacjentów, ograniczenia biurokracji i uszczelnienia obrotu lekami.

….i farmaceutów

Najbardziej zauważalną korzyścią dla farmaceutów wydających leki na podstawie e-recepty jest to, że zniknął problem nieczytelnych recept. Farmaceuci nie mają problemów z odczytaniem recepty, jak to było przy tradycyjnych receptach, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzą wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stałe przyjmowane leki.

Dane statystyczne

  • Wpłynęło blisko 8 378 295 e-recept, z czego aż 33% z województwa mazowieckiego,
  • E-recepty wystawia 4 019 placówek leczniczych z 1 464 miast w Polsce i liczba ta każdego dnia rośnie, gdyż do systemu e-zdrowie są sukcesywnie podłączane kolejne podmioty,
  • Ponad 1 845 791 pacjentów otrzymało już e-receptę,
  • Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę ma [107] lat, a najmłodszy zaledwie 0 (noworodek urodzony dn. 2 stycznia 2019),
  • Najwięcej e-recept wystawia się w grupie wiekowej 71+ lat,
  • Centrum Medyczne w Siedlcach wystawiło już 468 947 e-recept.

Cyfryzacja u lekarza

Podczas poniedziałkowego briefingu w Siedlcach ministrowie przypomnieli, że 7 września weszły w życie regulacje przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia, największego w historii pakietu zmian, które służą przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Dzięki nim założenie Profilu Zaufanego będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta.

Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania Profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie będzie podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ – nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

To nie wszystkie zmiany. – Dzięki nowym przepisom kolejną funkcjonalność zyskuje nasza aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowe regulacje dają bowiem m.in. możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się) – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.

 

 

 

 

Więcej informacji:

Biuro Komunikacji Ministerstwo Zdrowia

 

Galeria zdjęć

Ustawienia

Czcionka
Kontrast