Jak pokazało ostatnie 12 miesięcy, wprowadzanie elektronicznej recepty do polskiej służby zdrowia okazało się ogromnym sukcesem. Ponad rok temu, 25 maja 2018 r. w Siedlcach minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wziął udział w konferencji inaugurującej pilotaż e-recepty. Wówczas prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu wystawiono pierwszą w Polsce e-receptę.
Dziś wracamy do Siedlec, do Centrum Medyczno-Diagnostycznego, czyli do miejsca, w którym e-recepta stawiała swoje pierwsze kroki. 16 września br., w tutejszej przychodni odbył się briefing prasowy „E-recepta coraz powszechniejsza. Teraz dostępna w portalu mObywatel”.
Dzisiejszy briefing – z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego oraz wiceministra zdrowia Waldemara Kraski – jest podsumowaniem tego, co udało się osiągnąć nie tylko dzięki e-recepcie, ale i całemu pakietowi zmian dotyczącemu e-zdrowia.
– Minął ponad rok od rozpoczęcia pilotażu. Obecnie mamy wystawionych ponad 8 milionów e-recept, a ich liczba rośnie w zawrotnym tempie – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński – Każdego dnia do systemu e-zdrowie podłączają się kolejne jednostki i kolejni lekarze, którzy testują możliwość wystawiania recept w formie elektronicznej.
Prawie 19 tys. lekarzy z blisko 4 000 placówek leczniczych z 493 miast wystawia już e-recepty. Od początku roku w każdej aptece w Polsce realizujemy elektroniczną receptę.
Korzyści dla pacjentów…
Nowa forma wystawiania i realizowania recept przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej – bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę.
Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski przypomniał, że aby aktywować IKP wystarczy posiadać Profil Zaufany (PZ). – Obecnie z Profilu Zaufanego korzysta już ponad 4,2 miliona Polaków. Liczymy na to, że dzięki nowym przepisom – które weszły w życie kilka dni temu – ta liczba jeszcze się powiększy – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji. – Profil Zaufany jest także niezbędny do uruchomienia aplikacji mObywatel, w której znajdziemy swoje e-recepty – dodał minister Marek Zagórski.
Aplikacja mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest niejako naszym cyfrowym portfelem z dokumentami. Aplikacja ma umocowanie prawne. Można z niej skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem. Dzięki mObywatelowi w telefonie komórkowym mamy dostęp nie tylko do wszystkich danych z dowodu osobistego, ale i m.in. do. e-recept.
Co zrobić, aby Twoje e-recepty znalazły się w aplikacji?
Krok 1: Ściągnij aplikację na swój telefon. Aby ją uruchomić potrzebujesz Profilu Zaufanego.
Krok 2: Po uruchomieniu aplikacji wybierz moduł e-recepta. Gotowe!
Więcej o aplikacji mObywatel znajdziecie pod tym linkiem.
Wystawianie elektronicznych recepty pozwala oszczędzić lekarzowi nawet 30 minut dziennie, dzięki czemu może on więcej czasu poświęcić pacjentowi. Dostęp do historii przepisanych leków pozwala lepiej skoordynować proces leczenia. Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności wskutek zmniejszenia liczby pomyłek, podniesienia bezpieczeństwa pacjentów, ograniczenia biurokracji i uszczelnienia obrotu lekami.
Najbardziej zauważalną korzyścią dla farmaceutów wydających leki na podstawie e-recepty jest to, że zniknął problem nieczytelnych recept. Farmaceuci nie mają problemów z odczytaniem recepty, jak to było przy tradycyjnych receptach, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzą wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stałe przyjmowane leki.
Podczas poniedziałkowego briefingu w Siedlcach ministrowie przypomnieli, że 7 września weszły w życie regulacje przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia, największego w historii pakietu zmian, które służą przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia.
Dzięki nim założenie Profilu Zaufanego będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta.
Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania Profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie będzie podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ – nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.
To nie wszystkie zmiany. – Dzięki nowym przepisom kolejną funkcjonalność zyskuje nasza aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowe regulacje dają bowiem m.in. możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się) – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Więcej informacji:
Biuro Komunikacji Ministerstwo Zdrowia
Galeria zdjęć