Źródło: Nowotwory kobiece – co zrobić, by dogonić Europę w zakresie profilaktyki i leczenia? ► – Menedżer Zdrowia – Termedia

Nowotwory kobiece – co zrobić, by dogonić Europę w zakresie profilaktyki i leczenia?

Ryzyko zachorowania na raka zwiększa się znacznie szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Szczególnie dotyczy to raka piersi i nowotworów ginekologicznych – o tym mówiono w trakcie konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024 podczas panelu pod tytułem „Nowotwory kobiece – co zrobić, by dogonić Europę w zakresie profilaktyki i leczenia?”.
Eksperci podkreślali, że w odniesieniu do nowotworów kobiecych dysponujemy szczególnymi danymi, pokazującymi, jak wygląda ryzyko zachorowania na raka wśród pań w Polsce i jakie są tendencje, zwłaszcza jeśli chodzi o raka piersi i nowotwory ginekologiczne.

Z danych zaprezentowanych przez Thomasa Hofmarchera ze Swedish Institute of Health Economics (IHE) wynika, że jeszcze w 2006 roku statystycznie na raka częściej zapadali mężczyźni. Wówczas na nowotwory zachorowało 64 100 mężczyzn i 61 900 kobiet. Od kilkunastu lat obserwuje się jednak trend wzrostowy u pań. – Jeśli chodzi o diagnozy, to częściej stawia się je kobietom niż mężczyznom. Z prognoz wynika, że w 2026 r. na nowotwory zachoruje 90 400 mężczyzn i 99 500 kobiet. Wzrost zachorowania u pań dotyczy przede wszystkim raka piersi i raka narządów rodnych – zaznaczył.

W panelu wzięli udział:
– Thomas Hofmarcher ze Swedish Institute of Health Economics (IHE),
– Magdalena Kardynał z Fundacji OmeaLife,
– Beata Małecka-Libera, senator,
– Radosław Mądry ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
– Maciej Miłkowski z Ministerstwa Zdrowia,
– Artur Prusaczyk z Centrum Medyczno-Diagnostycznego,
– Włodzimierz Sawicki z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
– Alicja Stańczuk ze Stowarzyszenia Niebieski Motyl.

Moderatorem był Bartosz Kwiatek z Polsat News.

 
Sesja do obejrzenia poniżej.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast