Jeżeli planują Państwo kolejne badanie, to prosimy o przyniesienie ze sobą wyniku badania poprzedniego.

 

Przeciwwskazaniem do wykonania badania rezonansem magnetycznym są metalowe elementy wewnątrz ciała osoby badanej, takie jak: zastawki serca, rozrusznik, płytki ortopedyczne, protezy, zaciski naczyniowe, metalowe elementy uzębienia, metalowe opiłki, kule postrzałowe. Jeżeli osoba badana cierpi na klaustrofobię (boi się przebywać w zamkniętych małych pomieszczeniach) – to przed badaniem może przyjąć łagodne środki uspokajające, aby zmniejszyć uczucie lęku. Nie powinno się jeść w ciągu 6 godzin poprzedzających badanie.
Do badania należy zdjąć zegarek, biżuterię, metalowe przedmioty, pasek. W kabinie pozostawia się również telefon komórkowy i kartę magnetyczną, bowiem do pomieszczenia gdzie znajduje się aparat, nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami. Należy powiadomić lekarza o uczuleniach na środki kontrastowe oraz substancje chemiczne.
Osoby przyjmujące insulinę powinny umówić termin badania na rano i zabrać ze sobą insulinę i pierwsze śniadanie. Jeżeli osoba badana stale przyjmuje leki, może zażyć je jak zwykle, popijając małą ilością nie gazowanej wody.
Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Na czas badania należy ubrać się w wygodne, luźne ubranie bez metalowych dodatków, takich jak guziki, klamry, agrafki, broszki. Do badania trzeba zdjąć biżuterię, okulary, aparat słuchowy. Jeżeli osoba badana jest uczulona na środki kontrastowe – powinna o tym powiadomić lekarza.
Gdy badanie wymaga podania dożylnego środka kontrastowego, wskazane jest pozostanie na czczo przez 5-6 godzin przed badaniem. Jeżeli osoba badana stale przyjmuje leki – to może je przyjąć także w dniu badania, ale jeżeli to możliwe, najpóźniej 3-4 godziny przed badaniem. Przed badaniem tomograficznym jamy brzusznej podaje się doustne, jodowe środki cieniujące. W tym celu należy 40-50 ml środka (UROPOLIN, UROGRAFIN) rozpuścić w 2 litrach wody. Roztwór ten należy przyjąć w ciągu 2 godzin poprzedzających badanie, jednak niezbyt szybko, aby nie wywołać biegunki. Po podaniu środka kontrastującego może wystąpić uczucie gorąca lub metalicznego smaku w ustach. Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Badanie nie powinno być wykonywane w czasie ciąży. W przypadku wątpliwości wskazany jest kontakt z lekarzem.
Pacjentki karmiące piersią powinny przerwać karmienie na 24 godziny po badaniu.
Jeśli po podaniu środka kontrastowego wystąpi:
– ból głowy
– duszność
– kołatanie serca
– lub świąd skóry,
może to oznaczać rozpoczynającą się reakcję alergiczną, powinno się wówczas jak najszybciej powiadomić o tym lekarza.

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania.
Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo było rozebrać się do pasa. W dniu badania należy wziąć kąpiel. Nie powinno używać się tego dnia dezodorantu, talku, balsamu ani kremu od pasa w górę.
Optymalnym terminem badania u kobiet miesiączkujących jest 5-10 dzień cyklu.
Kobiety po menopauzie mogą wykonać badanie w dowolnym dniu.
Zalecamy, aby wziąć ze sobą wynik poprzednich badań sutka, w tym USG sutka, jeżeli było wcześniej wykonane.

Wieczorem dnia poprzedzającego badanie należy zażyć preparat X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym do kupienia w aptece na receptę). W dniu badania można spożyć lekkie śniadanie.

 Na 2 – 3 dni przed badaniem dieta powinna być lekkostrawna: nie należy jeść wtedy owoców i warzyw, ani pić soków oraz napojów gazowanych. W przypadku urografii należy powiadomić lekarza o uczuleniu na jod i środki kontrastujące, a także o innych uczuleniach. W ciągu 2 dni poprzedzających badanie należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3-4 kapsułek.
W przeddzień badania po południu ok. o godz. 16 i wieczorem ok. godz. 20 należy przyjąć 20-45 ml Phosfo-Laxative popijając dużą ilością wody (3-4 litry). Lek ten jest dostępny w aptekach na receptę.
W przeddzień badania nie należy jeść kolacji.
W dniu badania należy być na czczo.
Do wlewu kontrastowego w dniu badania należy wykonać wlewka doodbytniczą ENEMA (dostępną bez recepty).

. W przeddzień badania należy zażyć Espumisan w dawce 3 x po 3-4 kapsułki (środek o działaniu odgazowującym – do kupienia w aptece bez recepty).
2. Przed badaniem pozostań 6 godzin na czczo – nie jest wskazane picie alkoholu, kawy, napojów gazowanych, palenie papierosów.
3. W przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita.
4. Podobnie należy przygotować się do badań USG: nerek, tętnic nerkowych, żyły wrotnej, aorty, USG ginekologicznego – przezbrzusznego).
5. Dla prawidłowej oceny pęcherza moczowego i innych narządów miednicy mniejszej ( w tym prostaty u mężczyzn) konieczne jest poddanie się badaniu z pełnym pęcherzem moczowym. W tym celu na 1 godzinę przed badaniem należy wypić 1-1.5 litra niegazowanego płynu. Niekiedy lekarz zaleca powtórne badanie po opróżnieniu pęcherza.
6. Zalecamy przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań.

 Przed badaniem należy być 6 godzin na czczo.

Badanie USG nerek zawarte jest zarówno w badaniu USG brzucha jak i układu moczowego-może być wykonane na czczo i po piciu płynów.
USG pęcherza moczowego i prostaty
Godzinę przed badaniem należy wypić 1, 5 litra niegazowanego płynu, nie wolno oddawać moczu do czasu badania. BADANIE WYKONYWANE TYLKO Z PEŁNYM PĘCHERZEM.

1. Najlepiej wykonać badanie miedzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
2. Zalecamy przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań, w tym mammografia (jeśli była wykonana).

1.Godzinę przed badaniem należy wypić 1,5 litra płynu niegazowanego.
2. Badanie należy wykonać z pełnym pęcherzem moczowym.

1.Badanie należy wykonać po opróżnieniu pęcherza.

 1. W przeddzień badania należy zastosować lewatywę przeczyszczającą ENEMA (preparat do kupienia w aptece) wg wskazań na opakowaniu.
2. Przed badaniem wymagane jest dokładne wypróżnienie.

1. Na badanie należy zgłosić się z aktualnymi wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBS) i badania anty-HCV.
2. Badanie wykonywane jest na czczo, 6 godzin przed badaniem nie należy jeść, ani pić. W pracowni badanemu znieczula się gardło aerozolem lignocainowym i prosi o położenie na lewym boku na stole endoskopowym. Między zęby wkładany jest plastikowy ustnik chroniący gastroskop przed przypadkowym ugryzieniem. Następnie lekarz wprowadza końcówkę gastroskopu ponad językiem do gardła i prosi badanego o wykonanie odruchu połykania, który umożliwia wsunęcie aparatu do przełyku. Zadaniem badanego jest spokojne leżenie i miarowe oddychanie. Nie należy się przejmować odruchami wymiotnymi, odbijaniem i wypływającą z ust śliną – jest to normalne zjawisko. Po wykonanej gastroskopii posiłek można spożyć po upływie około pół godziny. W przypadku gdy  pobierane są wycinko do badań należy się stosować do zaleceń lekarza.
3. Jeżeli badanie wykonywane jest wieczorem można zjeść lekkie śniadanie.
4. Wskazane jest przyniesienie ze sobą opisów poprzednio wykonanych gastroskopii.

1. Dwa dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną (kisiele, zupy, budynie) oraz pić duże ilości wody niegazowanej (ok. 2 l).
2. W przeddzień badania należy przyjąć preparat Agiolox – 3-6 łyżeczek w ciągu dnia oraz późnym wieczorem wykonać wlewkę doodbytniczą ENEMA (preparat dostępny bez recepty).
3. W dniu badania można pić płyny.

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Badanie to polega na wprowadzeniu kolonoskopu do jelita grubego poprzez bańkę odbytnicy, esicę i okrężnicę zstępującą, poprzecznicę i okrężnicę wstępującą do zastawki krętniczo-kątniczej. Przy użyciu dodatkowych instrumentów, podczas kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych takich jak np. polipektomia, czyli usuwanie polipów.

 

Wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii:

  • badanie profilaktyczne raka jelita grubego;
  • polipy jelita grubego;
  • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;
  • zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki, ołówkowate stolce);
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • uchyłki jelita grubego;
  • choroby zapalne jelit;

 

 

KOLONOSKOPIA - OPIS BADANIA

 Pobierz

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w przychodni lub aptece. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek).
2. W przypadku badania posiewu moczu stosujemy specjalny pojemnik przeznaczony do tego badania. Pojemnik powinien być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika.
3. Mocz należy pobrać po nocy, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych.
4. O ile lekarz nie zaleci inaczej, mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną oddać do pojemnika).
5. Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w ciągu maksymalnie 2 godzin, o ile jest przechowywany w chłodnym miejscu.

Zbiórkę rozpoczyna się od drugiego oddania moczu pierwszego dnia, a kończy się na pierwszym oddaniu dnia następnego (pierwszy, poranny mocz należy oddać do toalety, następne oddawać do naczynia, zbiórkę kończymy na oddaniu do naczynia porannego moczu dnia następnego). Naczynia do zbiórki dobowej powinny być na tyle duże, aby pomieścić całą objętość zebranego moczu. Dobrze, jeśli na ściankach naczynia jest podziałka, umożliwiająca pomiar objętości. Materiał – w trakcie zbiórki – należy przechowywać w temp. ok. 4oC. Po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć objętość moczu, a następnie dokładnie wymieszać i pobrać ok. 30-50 ml moczu i umieścić w jednorazowym, plastykowym pojemniku. Pojemnik należy dokładnie podpisać. Na pojemniku koniecznie należy podać objętość dobowej zbiórki.

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym.
2. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek).
3. Do pobrania należy użyć łopatki umieszczonej w pojemniku.
4. Pojemnik należy wypełnić materiałem w iloci odpowiadającej wielkoci orzecha laskowego.
5. Pojemnik należy dokładnie zamknąć i umiecić w foliowym woreczku.
6. Materiał do badania obecnoci lamblii powinien być wieży. W przypadku dłuższego przechowywania powinien być zamrożony.

Biopsja cienkoigłowa celowana (BACC) to jedna z inwazyjnych metod ustalenia ostatecznego rozpoznania ogniska choroby w oparciu o ocenę mikroskopową pobranego cienką igłą materiału, z którego wykonuje się następnie rozmaz cytologiczny. Metodę tę stosuje się w przypadku diagnozowania zmian np. w piersiach lub tarczycy, ma ona ogromne znaczenie w rozpoznaniu i ewentualnym leczeniu chorób tych gruczołów. Jest podstawową metodą w opróżnianiu torbieli piersi – bardzo częstej przypadłości kobiet w różnym wieku. Badanie to poprzedza zazwyczaj mammografia czy USG, które wykazały zmiany w piersi. Biopsja ma je „doprecyzować” i określić ich charakter. Wykonuje się ją pod kontrolą badania obrazowego, najczęściej ultrasonograficznego (USG) – stąd jej nazwa „celowana”, czyli wybiórcza, trafiająca w określone miejsce.

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest ono bezbolesne (poza minimalnym bólem przy wkłuciu), nie wymaga znieczulenia ani przyjmowania żadnych leków przed badaniem, nie powoduje deformacji skóry w miejscu wkłucia. Zabieg trwa kilka minut. Pacjent powinien być rozluźniony i wypoczęty. Badanie wykonuje się w pozycji półsiedzącej albo leżącej. Na początku lekarz przykłada do piersi głowicę ultrasonograficzną. Po określeniu dokładnego miejsca guzka, odkaża miejsce wprowadzenia igły, a następnie. nakłuwa je i przy pomocy strzykawki pobiera materiał do badań, nanosząc go na specjalne szkiełko. Wynik badania trafia do laboratorium i jest gotowy po kilku-kilkunastu dniach. Na jego podstawie lekarz decyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli biopsja nie wykaże zmian nowotworowych w komórkach, a jedynie zmiany łagodne, zaleca się obserwację i ponowne badanie obrazowe gruczołów sutkowych za około pół roku. Jeśli zmiany będą podejrzane o rozrost nowotworowy, pacjentka kierowana jest do dalszej szczegółowej diagnostyki. Biopsja często poprzedza zabieg chirurgiczny i wycięcie guza.
Podczas wykonywania biopsji cienkoigłowej rzadko dochodzi do powikłań, ale – jak w przypadku każdego badania – może dojść do pewnych nieprzewidzianych sytuacji. Zdarza się zaczerwienienie w miejscu wkłucia, niewielki krwiak w powłokach skórnych, ból , swędzenie czy obrzęk piersi. Trzeba wówczas zasięgnąć porady lekarza, ale zazwyczaj objawy te szybko ustępują, nie powodując trwałych następstw. Zaleca się natomiast, by osoba, zgłaszająca się na badanie, uprzedziła lekarza o niektórych schorzeniach, np. skazie krwotocznej czy też uczuleniu na środki odkażające, np. jodynę. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest brak zgody pacjenta.

FORMULARZ ZGODY PACJENTA NA BADANIE – pobierz