Źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wiceminister-wawrzyk-oraz-wiceminister-kraska-o-obostrzeniach-w-wakacyjnych-podrozach-zagranicznych

Ostrzeżenia dla podróżnych

23.06.2021

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia 23 czerwca br. zorganizowało wspólny briefing prasowy w temacie podróżowania w okresie wakacji i ostrzeżeń dla podróżujących.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślił, że mimo faktu, że dzięki programom szczepień sytuacja epidemiczna w Europie ulega stopniowemu polepszeniu, to w większości państw w dalszym ciągu utrzymane są zarówno restrykcje wewnętrzne, jak i te dotyczące podróży międzynarodowych. – Od początku pandemii  zalecamy daleko idącą wstrzemięźliwość w kwestii wyjazdów zagranicznych  – powiedział wiceminister Wawrzyk.  Dodał, że dynamicznie zmieniające się restrykcje mogą mieć wpływ na możliwości podróżowania i powrotu do domów obywateli RP. –  W obecnej sytuacji epidemicznej, MSZ uznaje za zasadne utrzymanie 3. poziomu ostrzeżenia dla podróżujących. Nie podróżuj, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne – wskazał wiceszef polskiej dyplomacji. Zaapelował również o bieżące sprawdzanie aktualnych informacji dla podróżujących na stronie MSZ oraz na stronach ambasad i urzędów konsularnych. Ministerstwo prowadzi bowiem szeroko zakrojone akcje prewencyjne i informacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz witryn MSZ i placówek zagranicznych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwrócił uwagę na coraz nowsze mutacje wirusa, które są jeszcze bardziej zakaźne. Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia na bieżąco je monitoruje. Poinformował również o przywróceniu od 24 czerwca dziesięciodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Obaj wiceministrowie zachęcili do skorzystania z programu szczepień jako pewnego ułatwienia bezpiecznych podróży zagranicznych oraz powrotu do kraju.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Galeria zdjęć

Ustawienia

Czcionka
Kontrast