TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

ZAPRASZAMY DO PRACOWNI W LOKALIZACJACH:

MIŃSK MAZOWIECKI – UL. DĄBRÓWKI 52

SIEDLCE– UL. KLEEBERGA 2

 


TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

MIŃSK MAZOWIECKI

SIEDLCE

 

Centrum Medyczno-Diagnostycznego w trosce o swoich pacjentów umożliwia przeprowadzenie tomografii w swojej placówce.

tomografia-mińsk-mazowiecki

 

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa (skrót TK bądź CT) to powszechne w medycynie badanie radiologiczne, które umożliwia uzyskanie wielowarstwowych przekrojowych obrazów badanych struktur. Wykorzystuje się w niej promienie rentgena, za pomocą których otrzymuje się szczegółowe zdjęcia narządów i kości. Tomografia Mińsk Mazowiecki, Siedlce stosowana jest w celu analizy struktur narządów oraz zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie. Metodę tę charakteryzuje duża uniwersalność, gdyż umożliwia poddanie badaniu każdy element ciała pacjenta. Odbywa się to przy użyciu urządzenia zwanego tomografem, a uzyskany wynik określa się jako tomogram.

 

Przygotowanie się do badania

Do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj krótki wywiad z lekarzem – w celu zidentyfikowania ewentualnych przeciwwskazań. Istotne jest także dostarczenie wyników innych badań obrazowych. Do tomografii pacjent przystąpić powinien na czczo, powstrzymując się również od wcześniejszego palenia papierosów. W przypadku, gdy badanie dotyczy jamy brzusznej należy zastosować środki, które hamują perystaltykę jelit. Przed rozpoczęciem konieczne jest odłożenie metalowych ozdób i posiadających takie elementy część garderoby, a także portfela oraz telefonu komórkowego. Nie można zapomnieć o wcześniejszym opróżnieniu pęcherza moczowego.

 

Przebieg badania

Podczas tomografii w Mińsku Mazowieckim, Siedlcach pacjent zazwyczaj kładzie się na plecach na wąskim ruchomym stole wsuwanym do oświetlonego tunelu. Wewnątrz wokół badanego porusza się wytwarzająca promienie rentgenowskie lampa. Przechodząc przez nieruchome ciało pacjenta, pozwalają uzyskać obraz danej jego warstwy na monitorze. W czasie kilkunastominutowego, bezbolesnego badania pacjent ma stały kontakt z personelem medycznym i powinien stosować się do jego aktualnych zaleceń . W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy natychmiast poinformować o nich lekarza.

Ewentualne podanie kontrastu służy poprawie obrazu i łatwiejszemu odróżnienie poszczególnych struktur ciała. Kontrast jest płynną substancją, absorbuje promieniowanie w odmiennym stopniu niż tkanki. Podaje się go dożylnie bądź – gdy tomografia Mińsk Mazowiecki, Siedlce dotyczy jamy brzusznej – doustnie. Kiedy bezruch sprawia pacjentowi trudność, stosuje się leki uspokajające lub znieczulenie ogólne. Po zakończeniu badania nie ma żadnych przeciwwskazań wobec prowadzenia auta.

 

Szkodliwość tomografii komputerowej

Podczas badania używane są promienie rentgenowskie, ale w dawce nieszkodliwej dla organizmu pacjenta. Warto jednak pamiętać, żeby nie powtarzać tomografii zbyt często. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży lub starających się o dziecko, a także osób w podeszłym wieku. Podany pacjentowi kontrast może natomiast wywoływać reakcję alergiczną, co jednak w dobie dzisiejszych preparatów zdarza się bardzo rzadko. Powikłania mogę również przyjąć formę niegroźnych reakcji skórnych lub pokarmowych. Nie wyklucza się także spadku ciśnienia krwi, przyspieszonego rytm pracy serca, spowodowanych skurczem oskrzeli duszności, a w skrajnych przypadkach zatrzymania oddechu i pracy serca. Powikłania te mogą wystąpić bez względu na podjęcie adekwatnych środków ostrożności. Środki kontrastowe mogą mieć także działanie nefrotoksyczne, czyli toksycznie oddziaływać na nerki.

 

 

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA MIŃSK MAZOWIECKI

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA SIEDLCE

ZAPRASZAMY!

Copyright © Centrum Medyczne - Centrum 2016 by see-me.pl