Zalecenia Ministra Zdrowia dotyczące realizacji szczepień przeciw

ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) w ramach powszechnego programu

szczepień, obowiązujące od 1 września 2024 r.

 

Szczepienia mają charakter zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty od 1 czerwca 2023 r. finansowaniem ministra właściwego do spraw zdrowia.

 

Uwaga! Od 1 września 2024 r. podmioty POZ będą miały możliwość realizacji szczepień przeciw HPV również w szkołach podstawowych, w trybie wyjazdowym.

 

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień:

1) Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.);

2) Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

 

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień – zalecenia krajowe.

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy, gdzie druga dawka powinna zostać podana nie wcześniej niż po 6 miesiącach i nie później niż 12 miesięcy od podania pierwszej dawki.

 

Uwaga! Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o zaszczepianiu podejmowana jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego.

 

Przeciwwskazania do szczepienia.

Trwałym przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw HPV jest wystąpienie w przeszłości ciężkiej reakcji alergicznej (w tym anafilaksji):

  • na jakikolwiek składnik szczepionki,
  • po poprzedniej dawce szczepionki.

 

Zasady realizacji szczepień w powszechnym programie szczepień.

Do świadczeń uprawnione są osoby spełniające poniższe warunki:

  1. Osoby posiadające prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków Publicznych
  2. Osoby po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia, zarówno dziewczęta jak i chłopcy. W przypadku osób urodzonych w 2010r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu w odstępie podania dawek szczepienia 6-12 miesięcy).

 

Podmiot POZ jest zobowiązany do realizacji szczepienia w ramach programu u pacjentów ze złożoną deklaracją lekarza POZ w danej jednostce.

  1. Szczepienia mogą być również realizowane niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ. W przypadku drugiej dawki szczepienia, pacjent ma prawo do zmiany przychodni i wykonania świadczenia w dowolnym uprawnionym POZ na terenie kraju.
  2. Świadczenie szczepienia w ramach programu realizowane przez podmiot POZ jest usługą kompleksową zawierającą kwalifikację i podanie szczepionki.

 

Rejestracja na szczepienie.

Rejestracja pacjenta na szczepienie w ramach programu odbywa się na zasadach przyjętych przez świadczeniodawcę. Podmiot POZ jest zobowiązany do realizacji świadczenia u pacjentów ze złożoną deklaracją lekarza POZ w danej jednostce.

 

Uprawnienia personelu do kwalifikacji i wykonania szczepienia.

  1. Prawo do kwalifikacji do szczepienia przeciw HPV posiadają lekarze i felczerzy.
  2. Uprawnionymi do przeprowadzania szczepienia przeciw HPV są: lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne posiadający niezbędne przeszkolenie w zakresie szczepień ochronnych.
  3. Świadczenie może być wykonane przez świadczeniodawcę POZ, niezależnie od złożonej przez świadczeniobiorcę deklaracji wyboru.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast