ZAPISY DO LEKARZY RODZINNYCH W PRZYCHODNI CENTRUM
Szanowni Pacjenci,
Informujemy, że w Przychodni Centrum prowadzimy zapisy do lekarzy medycyny rodzinnej.
Przychodnia Centrum zapewnienia dostęp do wysokiej jakości kompleksowej opieki w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w zakresie:
- Podstawowa Opieka Zdrowotna świadczona poprzez interdyscyplinarny zespół lekarzy, pielęgniarek, położnych jak również innych profesjonalistów medycznych. W ramach sprawowanego modelu Opieki Koordynowanej w POZ wykonujemy bilanse zdrowia u osób dorosłych, polegające na realizacji powszechnych badań profilaktycznych z określeniem ryzyka zdrowotnego oraz stopnia zaawansowania choroby bądź niepełnosprawności, jak również zidentyfikowania potrzeb zdrowotnych pacjentów. Dodatkowo zespół opieki koordynowanej zostaje uzupełniony o lekarzy specjalistów, m.in. kardiologa, diabetologa i ginekologa-położnika.
- Lekarze pracujący we wszystkich przychodniach zlecają badania laboratoryjne i diagnostyczne wg potrzeb zdrowotnych pacjentów. Pracownicy przychodni Centrum nie są ograniczani co do liczby zlecanych badań pacjentom. Posiadamy własne laboratorium analityczne oraz pracownie diagnostyczne (RTG, TK, USG). Na terenie każdej Przychodni Zdrowia znajduje się punkt pobrań materiałów do badań laboratoryjnych.
- Szczególną uwagę przywiązujemy do dbałości o regularne wykonywanie przez naszych pacjentów badań profilaktycznych. Oferujemy bezpłatne programy profilaktyczne z zakresu promocji zdrowia (cytologia, mammografia, badania USG piersi, badania laboratoryjne, tomografia komputerowa płuc, kolonoskopia oraz badania genetyczne).
Czym zajmuje się lekarz POZ?
Lekarz POZ planuje i realizuje opiekę lekarską nad pacjentem oraz koordynuje udzielanie świadczeń przez współpracujący z nim personel medyczny. Leczy choroby i udziela porad.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej m.in.:
- ustala leczenie farmakologiczne i monitoruje je
- ustala i wykonuje zabiegi medyczne
- wystawia recepty i zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne
- wystawia zwolnienia lekarskie
- zajmuje się profilaktyką chorób, w tym wieku rozwojowego
- kieruje na obowiązkowe szczepienia ochronne i okresowe badania kontrolne
- ocenia stan zdrowia w ramach badań bilansowych
- kieruje na diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową i nieobrazową (EKG, RTG, USG), w tym również na test w kierunku COVID-19
- interpretuje wyniki badań i konsultacji wykonane w innych placówkach medycznych
- kieruje na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacyjne
- kieruje do lekarzy specjalistów, dietetyków lub szpitala
- kieruje do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej
- kieruje na zabiegi w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta
- kieruje na zabiegi fizjoterapeutyczne
- kwalifikuje do transportu sanitarnego
- wystawia zlecenia na transport sanitarny i na świadczenia pielęgniarki POZ oraz zaświadczenia i orzeczenia dotyczące stanu zdrowia pacjenta
- realizuje programy zdrowotne i profilaktyczne
- wystawia kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (zwaną Kartą DILO).