< wstecz

KOLONOSKOPIA BADANIA MIŃSK MAZOWIECKI

Profilaktyka raka jelita grubego

 

Pracownia Endoskopii CENTRUM w ramach Programu Badań Przesiewowych

w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego wykonuje

BEZPŁATNE BADANIE KOLONOSKOPII 

Miejsce realizacji badań:

  • Przychodnia Zdrowia w Siedlcach, ul. Ks. Niedziałka 14
  • Przychodnia „DĄBRÓWKA w Mińsku Mazowieckim, ul. Dąbrówki 52

REJESTRACJA TELEFONICZNA 25 633 35 55


Warunki kwalifikacji do programu Kolonoskopia badania Mińsk Mazowiecki:

  • osoby w wieku 50-65 lat bez objawów, jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, bez potwierdzonej przyczyny oraz jak chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny;
  • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
  • osoby w wieku 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Ta grupa osób powinna uzyskać potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej;

Do badania nie kwalifikują się osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapraszamy do rejestracji przychodni Centrum w celu wypełnienia ankiety, która jest jednocześnie skierowaniem. Ankieta może być wypełniona samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności. W trakcie zapisu na badanie przekażemy Państwu niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.

 

 

ANKIETA

 Pobierz

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA DO KOLONOSKOPII

 Pobierz

OPIS BADANIA - KOLONOSKOPIA MIŃSK MAZOWIECKI

 Pobierz

Na czym polega kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie, które pozwala na obejrzenia wnętrza jelita grubego przy pomocy wprowadzonego do odbytu edoskopu (kolonoskopu) – czyli giętkiego przewodu o grubości palca wskazującego, który zakończony jest kamerą. W celu przeprowadzenia dokładniejszej obserwacji czasem należy dodatkowo rozciągnąć ściany jelita poprzez wpompowanie odpowiedniej ilości powietrza. Główny cel badania stanowi sprawdzenie jego błony śluzowej. Zastosowanie dodatkowych instrumentów można pobrać wycinki śluzówki czy dokonać zabiegów edoskopowych.

Jak przygotować się do kolonoskopia badania Mińsk Mazowiecki?
Do badania należy odpowiedni się przygotować.
Na 7 dni przed przeprowadzeniem kolonoskopii pacjent powinien odstawić preparaty żelaza. W przypadku przyjmowania leków hamujących czynność płytek krwi powinni zaprzestać ich przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Kontakt z lekarzem jest również niezbędny, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, cierpi na cukrzycę lub inne choroby przewlekłe. Powinno się także zrezygnować ze spożywania owoców pestkowych, buraków czerwonych pieczywa z ziarnami, musli, maku itd..

Na 3 dni przed badaniem należy zaprzestać spożywania posiłków stałych na rzecz diety płynnej, opartej o kawę, herbatę, wodę, soki (bez miąższu) oraz zupy pozbawione warzyw i innych dodatków. Dzień przed badaniem można spożyć jedynie śniadanie, ale z wyłączeniem napojów gazowanych oraz mleka. Około 14:00 pacjent powinien zacząć przyjmowanie preparatu FORTRANS (dostępny na receptę). Należy zakupić jedno opakowanie, z którego każdą saszetkę rozpuszcza się w litrze niegazowanej wody i wypija przed upływem 5 – 6 godzin. Lepszy smak takiego roztworu uzyska się poprzez schłodzenie lub dodanie soku z cytryny. Od chwili zażywania pacjent nie może spożywać posiłków i musi ograniczyć się jedynie do picia wody niegazowanej lub herbaty. Organizm zareaguje na roztwór licznymi wypróżnieniami.
Przebieg kolonoskopii. Badanie w Mińsku Mazowieckim poprzedza konieczność przebrania się pacjenta w odzież ochronną. Następnie należy położyć się na leżance – zwykle na lewym boku z kolanami podciągniętymi w kierunku brody. W trakcie kolonoskopii wystąpić może potrzeba zmiany pozycji w celu poprawy widoczności jelit.
Po sprawdzeniu okolic odbytu (wykluczenie obecności przetok, ropni czy guzków krwawniczych), lekarz używa miejscowo znieczulającego żelu (lub znieczula pacjenta ogólnie dożylnie) i dokonuje badania per rectum. W trakcie mogą pojawić się uczucie rozpierania, wzdęcia oraz skurczów w jamie brzusznej. Wdmuchiwane powietrze (umożliwia przesuwanie endoskopu) również może spowodować pewien dyskomfort. Całe badanie trwa zwykle 15-40 minut. Po jego zakończeniu nie należy wstrzymywać gazów.

Zdjęcie Centrum Medyczno-Diagnostyczne

 

KOLONOSKOPIA BADANIA MIŃSK MAZOWIECKI

ZAPRASZAMY!

Ustawienia

Czcionka
Kontrast